úvod » Projekty »

Dotkni se 20. století

Jedná se o projekt Národního muzea, který má podpořit výuku moderních českých a československých dějin 20.století prostřednictvím tvorby interaktivních a multimediálních výukových materiálů a přiblížit jim tak dobu nedávno minulou. Účelem projektu je obohatit a zatraktivnit výuku dějepisu. Na projektu spolupracuje Národní muzeum s řadou partnerů. Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Naše škola se zapojila v rámci tohoto projektu zatím do dvou akcí. Nejdříve to byl na podzim program Moravského zemského muzea Vila Tugendhat - jeden dům, jedna rodina, jedno století, kdy žáci 7. třídy navštívili zdarma vilu Tugendhat a v dopoledním programu si mohli vilu nejen prohlédnout, ale také prožít příběhy, které se tu odehrávaly. Následně potom žáci humanitního semináře pracovali ve škole na pracovních listech MZM a posterech. Výsledky jejich činnosti byly prezentovány na semináři Moderní technologie a interaktivní prvky ve výuce dějepisu, který se konal 6. 2. 2014 v Brně. Vy si můžete práci žáků 7. třídy prohlédnout v následující prezentaci.

Další akcí, do které se humanitní seminář přihlásil, je projekt Muzea východních Čech v Hradci Králové Vzpomínky na 80. léta v Československu, který je zaměřen především na nadcházející 25. výročí listopadových událostí roku 1989. Na naši školu přijely pracovnice Národního muzea a Muzea východních Čech a děti seznámily s požadavky projektu a přivezly s sebou také „Muzejní kufřík“ s předměty z 80. let 20. století a komiks, kterým jsme zahájili naši práci na projektu. Potom už nás čeká mravenčí práce – shromažďování předmětů z daného období a zapisování vzpomínek pamětníků z našeho okolí. Výsledkem by měla být na konci dubna uspořádaná výstava. Zde se můžete podívat, jak pracujeme na projektu.

V blízké době by se měli ještě žáci 9.tříd v rámci Mediální výchovy zapojit do pilotáže interaktivní hry Osudy a kariéry, ve které se budou identifikovat s vybranou postavou a prostřednictvím volby v každém historickém okamžiku si zvolí svůj osud. Hru budete moci časem najít na následujícím odkazu: http://www.dvacatestoleti.eu/osudy-a-kariery/

© 2004-2017 Základní škola Brno, Řehořova 3 |  prohlášení o přístupnosti | mapa webu | RSS | hledání | ↑ nahoru