úvod » Projekty »

HOBIT

Naše škola se zapojila do projektu HOBIT - HOdina BIologie pro živoT: Implementace problematiky cerebrovaskulárních a kardiovaskulárních onemocnění do školního vzdělávacího plánu (reg. č. CZ.1.07/1.1.16/02.0136), financovaného z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Školní rok 2014/2015

„HOBIT“ nás učí

V lednu se v naší škole uskutečnilo již 2. testování projektu „HOBIT – HOdina BIologie pro živoT: Implementace problematiky cerebrovaskulárních a kardiovaskulárních onemocnění do školního vzdělávacího plánu“, organizovaného Mezinárodním centrem klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Smyslem projektu je zvýšit informovanost celé populace České republiky v problematice srdečního infarktu a mozkové mrtvice prostřednictvím začlenění tohoto tématu do školního vzdělávacího programu.

Není pravdou, že by se žáci o těchto onemocněních ve škole nic nedověděli, ale projekt HOBIT nahlíží na výuku jiným, poněkud netradičním způsobem. Proč je to tak důležité? Odpověď je snadná – ačkoliv máme odborná pracoviště a zdravotníky ZZS na špičkové úrovni, přesto v současnosti platí, že každý druhý z nás zemře na komplikace související s jedním z těchto onemocnění. Čím častěji tedy žáci, potažmo jejich rodiny, o problému uslyší, tím lépe. Nehledě na to, že dnešní děti vyrůstající v digitálním světě jsou náročnějšími posluchači než my v jejich věku. Zaujmout je není tak jednoduché.

Žáci 9. A, B a 8. třídy se s projektem setkali již v září, kdy se uskutečnilo první testování. Náplní edukační hodiny byl tehdy výukový film, natočený speciálně pro tento účel. Formou scén ze života velmi názorně ukazoval příznaky srdečního infarktu a mozkové mrtvice. A co je nejdůležitější – JAK V TAKOVÉ SITUACI REAGOVAT! Sice nemůže nikdo z nás předvídat jak bychom se zachovali my sami, ale určitě si budeme jistější, projdeme-li si tyto zásady. V praxi se to ukázalo i v Židlochovicích, kdy se školákům poučeným projektem HOBIT podařilo oživit muže se zástavou srdce.

V pondělí 26. ledna přijela 2. testování projektu HOBIT v naší škole zaznamenat také Brněnská televize. Reportáž můžete shlédnout na: http://www.b-tv.cz/zurnal.html?ep=3139

Další informace o projektu HOBIT a mnoho zajímavostí o problematice srdečního infarktu a mozkové mrtvice naleznete na webových stránkách projektu.

Odkazy na rozhovor s doc. MUDr. Robertem Mikulíkem, Ph.D, odborným garantem projektu HOBIT, na webových stránkách rádia Petrov a v pořadu Sama doma na programu ČT1 a mnoho dalších odkazů na zmínky o projektu HOBIT v médiích naleznete na: http://www.projekthobit.cz/cz/aktuality

Ve fotogalerii můžete také shlédnout poster k projektu, který vytvořili žáci 7. třídy v hodinách přírodovědného semináře. Projektu se sice oficiálně účastnit nemohli, ale jejich zájem tím nebyl o nic menší.

Projekt HOBIT rozhodně svým významem pro život každého z nás vyčnívá mezi ostatními a už se těšíme, kam dál se posune.

— Mgr. Veronika Foralová —

16. 2. 2015 | přečetlo 442 lidí | ↑ zpět nahoru

««

»»»|