Mikulášská nadílka v MŠ

Každoročně žáci 9. ročníku pořádají mikulášskou nadílku pro děti ze dvou černovických školek - MŠ Elišky Krásnohorské a MŠ Štolcova. Letošní rok nebyl výjimkou. Nově ale museli vyhovět přání na 3 samostatné skupinky. O to zodpovědněji již 2 týdny předem deváťáci v každé volné chvilce řešili obsazení jednotlivých rolí, zejména 3 Mikulášů, kostýmy a vůbec organizaci celého dne. Plánovali nejen kdo a co bude říkat, ale také jak. Je to přeci jen výsada 9. tříd!

Sami také vzpomínali na své první Mikuláše, jak se báli či naopak, jak plakali nebo hrdinsky pláči odolávali. Mnozí z nich šli navíc nadělovat právě do té „své“ školky, kde se setkali se svými bývalými učitelkami. Na mnohé si paní učitelky pamatovaly a setkání bylo milé pro obě strany.

A jak to dopadlo? Podle reakce dětí na výbornou. Je pravdou, že někteří hříšníci uronili nejednu slzičku a na Mikulášovi, čertech i andělech byly v tu chvíli vidět rozpaky. Postupem času se ale s rolemi tak sžili, jako by nikdy ani nic jiného nedělali. Dětem rozdali ovoce i sladkosti, společně se vyfotili a plni zážitků vyrazili zpět do školy. Jak jim to slušelo, posuďte ve fotogalerii.

Kdo to vlastně sv. Mikuláš byl?

Nejvíce je jako štědrý patron Mikuláš uctíván v jihovýchodní a východní Evropě. Zejména na východě je po Panně Marii světeckou osobou nejuctívanější. Mimo jiné je patronem Ruska. Dvě místa, kde je nejvíce připomínán, jsou místo jeho úmrtí, Myra v Turecku, a jihoitalské město Bari, kde pro ostatky sv. Mikuláše vybudovali úchvatnou baziliku. Zde slaví svátek sv. Mikuláše 8. května, na výročí přenesení jeho ostatků z Myry velkolepými dvoudenními slavnostmi na moři a barevným historickým průvodem, jehož se účastní celé město.

Sv. Mikuláš se narodil kolem roku 280 n. l. v Patrasu v Řecku. Jako mladý muž se stal biskupem v Myře, dnešním Turecku. O jeho životě a působení se toho moc neví. Víme jen, že se v období pronásledování křesťanů, kolem roku 310 n. l., dostal do zajetí, kde byl těžce trýzněn. Jeho dobročinná činnost je spojována především se dvěma legendami. Podle první měl pomoci dcerám zchudlého šlechtice tím, že jim v noci dal za okno váček s penězi na věno. Druhá vypráví o záchraně lodi, která se na moři dostala do tísně. Dnem úmrtí biskupa byl 6. prosinec, den, kdy slavíme jeho svátek u nás. Rok přesně neznáme - někdy mezi lety 345 a 351 n. l.

Zvyk, kdy sv. Mikuláš, často v doprovodu čerta a anděla, navštěvuje děti, kárá je za jejich špatné chování a chválí za to dobré, vznikl v Německu v 10. století. Nejstarší záznamy o mikulášské nadílce z našeho území pochází ze 14. století.

A proč u nás chodí již 5. prosince?

Vše souvisí s tzv. staročeským „slunečním“ časem. Pro naše předky totiž nekončil den a nový nezačínal o půlnoci. Každý den začínal východem Slunce, kdy bylo 0 hodin. V poledne, kdy byl stín nejkratší, bylo 6 hodin. Při západu Slunce bylo hodin 12. Noc se měřila stejně. Během různých ročních období byla tedy hodina jinak dlouhá - delší v létě a kratší v zimě.

To bylo pochopitelné v dobách, kdy hodinky nikdo neměl a pro všechny práce se využívalo především sluneční světlo. Jenže když byly sestrojeny první mechanické hodiny, dokázaly měřit pouze stejně dlouhé hodiny. Proto císař František I. Habsburský zavedl v roce 1547 mechanický německý čas. No a lidé se bouřili. Nechápali, jak poznají ráno - to jako někdy bude v 5 a jindy v 7? Dvě generace trvalo než si jakž takž zvykli. My dnes již běžně vstáváme podle budíku a pokud je tma, jednoduše si rozsvítíme. A díky tedy již 470 let staré rebélii našich předků slavíme nejen svátek sv. Mikuláše, ale také Štědrý den kalendářně o den dříve. Díky tomu máme u nás a na Slovensku téměř jako jediní na světě na Štědrý den státem uznaný svátek. Ostatní v tento den běžně pracují.

ZROJE:

— Mgr. Veronika Foralová —