„Bejvávalo“ - den plný historie « Základní škola Brno, Řehořova 3

„Bejvávalo“ - den plný historie

Den zaměřený na poznávání historie připadl letos na Řehořce na 9. květen, takže jsme po dnech volna nemuseli usednout do školních lavic, ale podle ročníků se celý druhý stupeň rozprchl do muzeí.

6. třídy zamířily do pobočky židovského muzea na třídě Kpt. Jaroše, kde se v rámci programu Badatel seznámily s tradicemi a zvyky Židů – čekala je zde témata Šabat, Běh života, Židovská domácnost, Židovská svatba a Pesach. Své znalosti si ještě doplnily procházkou po židovském hřbitově. Vyplněné pracovní listy a přehledně vypracované postery dokazují, že si toho šesťáci z dějepisného dne zapamatovali hodně.

Sedmáci měli den přímo nabitý středověkem. Jejich cílem byl Zelný trh, kde nejdříve navštívili Moravské zemské muzeum. Zde byl pro ně připraven program „Škola v muzeu“ na téma Velké Moravy, na kterém spolupracují studenti Pedagogické fakulty MU. Následovalo poznání života středověké společnosti, které si žáci také mohli ověřit na pracovních listech. Většinou se jim bez problémů podařilo najít exponáty ve vitrínách a popsat je. Aby byl obraz středověku úplný, zakončili poznávací den procházkou v brněnském podzemí – labyrintu pod Zelným trhem. Tady se dozvěděli, jak to fungovalo na středověkém tržišti, i jak se trestali nepoctiví obchodníci.

Osmá třída vyrazila mimo Brno. Jedním z nejzajímavějších témat letos probíraného učiva byl Napoleon Bonaparte a jeho dobyvačné války, takže cílem osmáků byl Památník Mohyla míru u Slavkova. Osmáci zde zhlédli multimediální expozici o Bitvě tří císařů – Austerlitz 1805 a informace si doplnili v dílnách, jejichž tématem byla například taktika bitvy, uniformy jednotlivých armád, proslovy Napoleona nebo móda v době empíru.

Na deváťáky zůstaly dějiny 20. století. Jejich trasa začala v Moravském zemském muzeu výstavou Morava ve 20. století. Mohli si zde prostudovat události a prohlédnout předměty z období začátku 20. století, 1. i 2. světové války, z tzv. První republiky, nástupu komunismu, totality, normalizace i pádu komunismu a návratu k demokracii. Po prohlídce výstavy následovalo putování po stopách brněnské židovské komunity, které začalo u bývalé židovské brány a skončilo v brněnské synagoze vyprávěním o průběhu židovské bohoslužby.

Tak jako i v předchozích letech splnil dějepisný den svůj účel. Žáci se mohli přímo dotknout historie, přiblížit si události, které znají z výkladu nebo z učebnic a snad se i prohloubil jejich zájem o naši minulost.

21. 5. 2018 | přečetlo 16 lidí | ↑ zpět nahoru