Cesta ke svobodě « Základní škola Brno, Řehořova 3

Cesta ke svobodě

Cesta ke svobodě byla vždy trnitá, ať se to týkalo válečných konfliktů nebo nenásilných revolucí, jako byla třeba ta „Sametová“. Cílem „ Dne veteránů“, který se na naší škole stal již tradicí, bylo připomenout si ty, kteří za svobodu bojovali.

11. listopad se slaví v celém světě na připomínku válečných veteránů, v České republice je připomínán od roku 2001. Datum 11. 11. je symbolické, protože tohoto dne v 11 hodin skončila 1. světová válka, celosvětový konflikt, o kterém si všichni mysleli, že se již NIKDY nebude opakovat. Bohužel se mýlili.

A aby si i žáci Řehořky uvědomili, co s sebou války přinášejí, dozvěděli se v 1. části našeho slavnostního dne o historii svátku a o vojácích české armády, kteří sloužili od 1. světové války až do dnešních dnů, například na misích v Afganistánu. Výzdobu 5. patra také doplňovaly vlčí máky, symbol Dne válečných veteránů.

Druhá část programu souvisí se zařazením naší školy do projektu Příběhy bezpráví. Tématem letošního roku bylo 30. výročí Sametové revoluce. Protože většina osmáků a deváťáků nemá o této události velké povědomí, dozvěděli se základní informace z prezentace paní učitelky Markové. Poté následoval filmový příběh Karla Strachoty zachycující události celého roku 1989 – Z deníku Ivany A.

Aby si mohli žáci informace doplnit a utřídit, bylo důležité svědectví pamětníka. Tím byl obyvatel Černovic, pan Henrik Princ, který prožíval revoluční období v Polsku a jako zaměstnanec gdaňských loděnic byl zakládajícím členem Solidarity a blízký spolupracovník Lecha Walesy. Děti tak mohly porovnat události obou zemí a ptát se na věci, které je zajímají. Nakonec vše, co si zapamatovaly, zapsaly do posterů. A že toho bylo celkem dost, dosvědčují postery vystavené v hale naší školy.

— Mgr. Marcela Marková —

23. 11. 2019 | přečetlo 7 lidí | ↑ zpět nahoru

© 2004-2019 Základní škola Brno, Řehořova 3 |  prohlášení o přístupnosti | mapa webu | RSS | hledání | ↑ nahoru