Dějepisný den – most přes minulost « Základní škola Brno, Řehořova 3

Dějepisný den – most přes minulost

Stalo se na naší škole už tradicí, že v blízkosti květnových státních svátků trávíme jeden den výukou historie v terénu. Není nad to si zajít na místa, kde se odehrávaly dějiny, některé exponáty si „osahat“, nechat se vtáhnout do minulosti.

Jako vždy se jednotlivé ročníky vydaly za tématy, která odpovídají jejich výukovému plánu.
Šesté třídy strávily letos celé dopoledne v areálu židovského hřbitova. Nejdříve je zde čekala lektorka ze židovského muzea s programem Badatel, který je na několika stanovištích seznámil se židovskou kulturou, zvyky, svátky i „košer“ kuchyní. Následovalo video, které doplnilo „mezery“ v informacích a nakonec se vydali všichni do prostor hřbitova, aby splnili úkoly z pracovního listu. Ne všem se podařilo najít hrob Hugo Haase nebo tumbu, protože jim práci ztěžoval hustý déšť, ale protože pro většinu z nich to byla první návštěva tohoto místa, splnilo jejich putování po hřbitově svůj účel.

Sedmé třídy naopak prožily celý den pod zemí zkoumáním brněnského podzemí a získáváním informací o tom, jak to tu vypadalo ve středověku. Čekala je prohlídka Labyrintu pod Zelným trhem, kde se mohly seznámit s využitím sklepních prostor pro skladování potravin, ale také se středověkým útrpným právem. Mohly si zde vyzkoušet mučicí nástroje a „klec bláznů“, nebo se inspirovat středověkými recepty. Cesta podzemím pokračovala Mincmistrovským sklepem, kde se děti setkaly s Brunem, který jim ukázal, jak se razily mince.

Osmáci měli pro své zkoumání historie asi nejhorší podmínky. Poznali opravdu na vlastní kůži, jak se cítili vojáci za napoleonských válek, když jim zrovna nepřálo počasí.  Po přibližně kilometrové trase z Prace dorazila většina osmáků na Mohylu míru slušně zmáčená. Naštěstí ale v muzeu bylo teplo, otevřená kavárna nabízela i slušný výběr sladkostí, takže si všichni dodali energii a mohli vyrazit na prohlídku expozice. Ta je zcela multimediální se záběry z bitvy, podrobným popisem průběhu bitvy i jednáním o míru včetně Napoleonových slavných výroků. A zda opravdu dávali pozor a vše pochopili, si mohli ověřit na skupinové práci na stanovištích, kde museli poznat uniformy jednotlivých armád, doplnit projev Napoleona nebo rozeznat empírové šaty.

Devátá třída si užívala v budově Moravského zemského muzea větší pohodlí, ale zase se od nich očekávala mnohem větší pozornost a aktivita. Během dopoledne si v prostorách Dietrichsteinského paláce prošla dvě expozice Moravy ve 20. století, a to období od Protektorátu Čechy a Morava po Pražské jaro a po přestávce od sovětské okupace až po návrat k demokracii. Budoucí středoškoláci si tak mohli prožít důležité události, které zažila naše republika od roku 1938 až do 90. let 20. století, a sami si ověřili, že to byly opravdu důležité mezníky. Kromě odborného výkladu si deváťáci vyzkoušeli i práci na stanovištích, prezentaci významných osobností nebo prvky dramatické výchovy formou „živých obrazů“. Proč si nezahrát na cvičence spartakiády nebo členy vítězného hokejového týmu?

I přes nepřízeň počasí se dějepisný den vydařil a celý druhý stupeň naší školy tak udělal další krok k překonání mostu mezi minulostí a současností.

— Mgr. Marcela Marková —

18. 5. 2019 | přečetlo 53 lidí | ↑ zpět nahoru

© 2004-2019 Základní škola Brno, Řehořova 3 |  prohlášení o přístupnosti | mapa webu | RSS | hledání | ↑ nahoru