Den válečných veteránů « Základní škola Brno, Řehořova 3

Den válečných veteránů

11. 11. si celý svět připomíná oběti všech válečných konfliktů. Tento den byl vybrán proto, že 11. 11. 1918 byl v železničním vagónu u Compiegne podepsán dokument, který potvrzoval, že úderem 11. hodiny začíná příměří na všech frontách 1. světové války. Symbolem Dne válečných veteránů je vlčí mák podle básně kanadského podplukovníka, který byl během 1. světové války členem zdravotnických služeb a viděl stovky zmařených životů.

Naše škola si Den válečných veteránů připomíná již několik let a nejinak tomu bylo i letos. Žáci 8. a 9. tříd se sešli v 5. patře, aby si nejdříve připomněli historii vzniku tohoto památného dne a zamysleli se nad tím, že války bohužel nejsou minulostí a že i současnosti naši vojáci v pokládají své životy za mír.

Ve druhé části jsme se v rámci projektu Jeden svět na školách zaměřili na nechvalné výročí Únoru 1948, kdy v naší zemi zvítězil totalitní komunistický režim. Děti se nejdříve seznámily s událostmi roku 1948, zhlédli díl „Vítězný únor“ ze série Slavné dny na stream.cz a krátký dokument „Právě se vracím z Hradu (od Karla Strachoty). Následovala samostatná práce na pracovních listech, které měly prověřit, jak daným událostem porozuměly.

Cílem poslední části programu bylo, aby si děti dokázaly alespoň částečně představit, jaký byl život v komunistickém Československu. Představu mohly získat z filmových ukázek – spartakiády,

nakupování v Tuzexu, stavění „paneláků“, ale i rozhovorů s Václavem Havlem nebo dcerou popravené Milady Horákové. Nejcennější byly ale vzpomínky pamětnice, etnografky PhDr. Věry Kovářů, která přišla dětem osobně povyprávět a zavzpomínat na doby dávno minulé.

— Mgr. Marcela Marková —

19. 11. 2018 | přečetlo 12 lidí | ↑ zpět nahoru