Kutná Hora včera a dnes « Základní škola Brno, Řehořova 3

Kutná Hora včera a dnes

V době, kdy velká část druhého stupně byla na zájezdu v Anglii, vydali jsme se se zbylými zájemci ze 7.- 9. tříd na výlet do Kutné Hory. V počtu 27 dětí + pedagogický doprovod jsme i přes nepřízeň předpovědi počasí zahájili cestu v úterý 28. 5. brzy ráno. Vlakem jsme mířili do středočeského města, které ve středověku hýbalo našimi dějinami.

V Kutné Hoře naštěstí nepršelo, a tak jsme se po výstupu z vlaku mohli vydat procházkou do blízkého Sedlce, kde nás čekala prohlídka první památky – Kostnice. Ta je sice částečně v rekonstrukci, přesto je její atmosféra neméně působivá. Ostatky 60 000 lidí poskládáné do pyramid, girland nebo erbu musí uchvátit každého návštěvníka.

Ze Sedlce jsme přejeli městskou hromadnou dopravou do centra Kutné Hory, kde nás přivítala naše průvodkyně. Provedla nás Vlašským Dvorem, kde jsme mohli zhlédnout sál, v němž byl zvolen za krále Vladislav Jagellonský a vydán Dekret kutnohorský, nebo místnost, kde se razily Pražské groše. Přes město jsme dále pokračovali k úchvatnému chrámu sv. Barbory. Na mostě, připomínajícím svou výzdobou Karlův most, začalo poprchávat. O to víc jsme se těšili na prohlídku interiéru. Paní průvodkyně nám povyprávěla příběhy související s freskami i vitrážemi.

Po krátké přestávce, kdy jsme mohli doplnit energii, občerstvit se a nakoupit suvenýry, jsme se vydali prozkoumat kutnohorské podzemí, a to prohlídkou stříbrných dolů. Nejdříve jsme se dozvěděli základní informace o dolování stříbra a mohli si na krátké podzemní trase vyzkoušet, zda netrpíme klaustrofobií nebo nemáme jiné zdravotní problémy. Poté jsme oblékli typickou havířskou halenu – perkytli - z bílého plátna, helmu s čelovkou a vydali se zkoumat 250 m dlouhou štolu přibližně 20 metrů pod zemí. Chodba, kde panovala naprostá tma, na stěnách byli „zavápnění“ pavouci a místy byla dost těsná, působila opravdu strašidelně. Všem se ale bez úhony podařilo dostat na povrch na denní světlo.

Před námi už byla jen asi pětikilometrová cesta na hlavní nádraží a hurá vlakem zpět do Brna. Někteří v kupé pospávali, jiní si vyprávěli své pocity a zážitky. A že jich bylo!

— Mgr. Marcela Marková —

4. 6. 2019 | přečetlo 10 lidí | ↑ zpět nahoru

© 2004-2019 Základní škola Brno, Řehořova 3 |  prohlášení o přístupnosti | mapa webu | RSS | hledání | ↑ nahoru