Matematicko-chemický scrable « Základní škola Brno, Řehořova 3

Matematicko-chemický scrable

Poslední hodina matematiky na základce nám uběhla velmi rychle. Celou hodinu jsme totiž hráli matematicko-chemický scrable. Rozdělili jsme se do čtveřic a každý žák dostal od paní učitelky Mendělejevovu periodickou tabulku prvků.

Co bylo naším úkolem ve skupině? Každý prvek v tabulce je označen značkou a vlevo nahoře má uvedeno své protonové číslo. Měli jsme vymyslet slovo týkající se matematiky nebo matematický pojem složený ze značek prvků tak, aby součet protonových čísel prvků použitých ve slově byl co největší. Vypadalo to sice jednoduše, ale při vymýšlení matematických pojmů a vyhledávání prvků v tabulce jsme se docela zapotili. A jaké pojmy s co největším součtem jsme objevili?

Vítězem se stal pojem se součtem 308  Ne : Pr : Es : No : S : Ti (10+59+99+102+16+22 = 308), jen těsně za ním následoval pojem P : Y : Th : Ag : O : Ra : S se součtem 303 (15+39+90+47+8+88+16 = 303).

Nejlepší skupina získala za svou snahu sladkou odměnu.

— RNDr. Jana Skalická —

27. 6. 2018 | přečetlo 47 lidí | ↑ zpět nahoru