Návštěva komunitního centra pro válečné veterány « Základní škola Brno, Řehořova 3

Základní škola, Brno, Řehořova 3, příspěvková organizace
Škola s úsměvem – škola pro všechny

Řehořova 3, 618 00, Brno-Černovice
Tel: 548 422 951, sekretariat@zsrehorova.cz


Přeskočit na navigaci

úvod » novinky »

Návštěva komunitního centra pro válečné veterány

Návštěva komunitního centra pro válečné veterány

 V rámci vzpomínkových akcí ke Dni válečných veteránů a obětí válek využila 9. A příležitost a navštívila KCVV, které má za úkol nejen připomínat válečné hrdiny, ale především pomáhat vojákům, kteří se vrací z misí, vrátit se do běžného života.
V komunitním centru nás přivítal Roman Kopřiva, který se účastnil několika vojenských misí, mimo jiné také v Afgánistánu. Seznámil nás s činností centra, s životem vojáků na zahraničních misích a trpělivě odpovídal na naše zvídavé dotazy. Pro lepší představu jsme zhlédli krátký film natočený přímo vojáky v Afgánistánu a také jsme si mohli vyzkoušet tíhu neprůstřelné vesty, která tvoří jen část výstroje vojáka.
Každý z nás dostal vlčí mák, který jsme vybarvili voskovými pastelkami, aby vydržel nepříznivé podmínky, a vydali jsme se ven do deště ho zavěsit na plot jako symbol úcty k obětem válek. Poté jsme si prohlédli vojenský vůz s technickým vybavením a polní kuchyň.
Nakonec nás čekaly vojenské stany. V jednom z nich jsme prohlédli výzbroj a výstroj vojáka OSN a v druhém nás přivítal voják v uniformě 1. světové války a vyprávěl nám, jak před sto lety fungovala polní nemocnice. Přestože lékaři se snažili zachránit život i zdraví vojáků, velká část podlehla infekcím, protože ještě neexistovala antibiotika.
Déšť a zima nám navíc navodily situaci podobnou podmínkám zákopové války a v nás zůstalo přání, abychom nemuseli nikdy nic podobného zažít.

— Mgr. Marcela Marková —

11. 11. 2019 | přečetlo 47 lidí | ↑ zpět nahoru© 2004-2020 Základní škola Brno, Řehořova 3 |  prohlášení o přístupnosti | mapa webu | RSS | hledání | ↑ nahoru