Nezapomeneme « Základní škola Brno, Řehořova 3

Nezapomeneme

Koncem února navštívily osmé třídy Muzeum romské kultury, aby zde absolvovaly program „Nezapomeneme!“, který připomíná oběti holokaustu. Pro většinu to bylo nejen první setkání s touto tematikou, ale také první návštěva tohoto muzea.

Program probíhal přímo v expozici a nejdříve byli osmáci vyzváni, aby zaujali stanovisko ANO, NE, NEVÍM na zadané otázky. Zároveň se tím přenesli do tématu fašismu a holokaustu. Poté dostali úryvky ze vzpomínek, které si ve skupinkách přečetli a zamýšleli se nad tím, kdo mohl být jejich autorem a co prožíval ve chvíli, kdy je psal. Společně si vzpomínky přečetli při procházení prezentace, která shrnula základní události od nástupu Hitlera k moci až po osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Aby si ověřili, co si z prezentace zapamatovali, každý dostal za úkol přiřadit jednu událost na „časovou přímku“. Většině se to za pomoci lektorek podařilo. A následoval asi nejtěžší úkol celého programu – domluvit se, co zabalí do „Hanina kufříku“, tedy co by bylo vhodné si vzít na cestu do koncentračního tábora. Vyvolalo to mnohé spory, ale nakonec se skupiny dohodly a kufr úspěšně zabalily.

Dojemnou tečkou za celým programem byly animované vzpomínky pamětnice, která přežila koncentrační tábor v Osvětimi. Program tak splnil svůj účel - na všechny zapůsobil a určitě díky němu děti na tragické události související s holokaustem nezapomenou.

— Mgr. Marcela Marková —

4. 3. 2019 | přečetlo 49 lidí | ↑ zpět nahoru

© 2004-2019 Základní škola Brno, Řehořova 3 |  prohlášení o přístupnosti | mapa webu | RSS | hledání | ↑ nahoru