Školní kolo biologické olympiády « Základní škola Brno, Řehořova 3

Školní kolo biologické olympiády

V úterý 5. února se konalo školní kolo letošního ročníku Biologické olympiády. Tentokrát byl tématem „PŘÍJEM A VÝDEJ LÁTEK aneb Něco dovnitř, něco ven“.

V testové části měli žáci 45 minut za zodpovězení otázek týkajících se trávení, vylučování a dýchání jednotlivých buněk, živočichů jedno a mnohobuněčných, ale i rostlin. Následovalo poznávání 30 druhů zástupců z řad rostlin, hub, živočichů a hornin. Posledních 60 minut z celkového času bylo věnováno laboratornímu úkolu.

Žáci byli podle tříd rozděleni do dvou kategorií: 7. ročníky = kategorie D, 8. a 9. ročníky = kategorie C. Každé kategorii byly přizpůsobeny jak testové otázky, tak laboratorní úkol.

V  laboratorní části kategorie C měli žáci velice zajímavé úkoly. Nejprve z plastového kelímku, brčka, nafukovacího balonku a chirurgické rukavice vyrobili funkční model plic a ověřili si na něm pohyby bránice jako nejdůležitějšího dýchacího svalu. Poté pomocí spirometru zjišťovali svůj vlastní vitální objem plic, což se nakonec ukázalo jako největší zábava a zároveň soutěž celého odpoledne. Fotografie z měření bohužel nemáme, ale ve fotogalerii se můžete podívat, jak takové měření vypadá v provedení známých osobností v TV pořadu TAJEMSTVÍ TĚLA. Video z tohoto pořadu můžete shlédnout a pobavit se zde. Naši žáci byli nadšeni úplně stejně jako hosté pánů Dejdara a Vacka ve studiu. Možnost vydýchnout do spirometru využili i několikrát za sebou. Běžně totiž tento přístroj ve škole nemáme. Pro potřeby konání BiO nám jej zapůjčila Masarykova univerzita. Ve fotogalerii také můžete nakouknout doslova pod pokličku samotného klasického spirometru a odhalit jeho princip. Moderní digitální je sice možná elegantnější, ale klasika je klasika.

Žáci sedmých ročníků soutěžící v kategorii D měli možnost vyzkoušet si, jak fyzická námaha ovlivňuje naše dýchání. V rámci laboratorní části olympiády bylo jejich úkolem měření počtu dechů za minutu v klidu a poté po námaze, v tomto případě třiceti dřepech. Žáci tak zjistili, za jak dlouho po námaze se jejich dech vrátí k normální klidové frekvenci.

A jak naše školní kolo BiO dopadlo?

kategorie D (7. ročník)

1. místo

BORKOVCOVÁ Adéla

7. A

63,0 bodu

2. místo

STRÝČKOVÁ Natka

7. A

48,0 bodů

3. místo

VLACHOVÁ Valča

7. B

46,5 bodů

kategorie C (8. a 9. ročník):

1. místo

FELKL Marek

8. B

72,0 bodu

2. místo

VANCLOVÁ Aneta

8. A

70,0 bodů

3. místo

CABEJŠKOVÁ Stázka

8. B

70,0 bodů

Všem zúčastněným gratulujeme k úspěšnému zvládnutí zadání a těm nejlepším přejeme – jen tak dále.

— Mgr. Veronika Foralová, Mgr. Kristýna Dostalová —

20. 2. 2019 | přečetlo 49 lidí | ↑ zpět nahoru

© 2004-2019 Základní škola Brno, Řehořova 3 |  prohlášení o přístupnosti | mapa webu | RSS | hledání | ↑ nahoru