Předvánoční zájezd do Osvětimi a Krakova « Základní škola Brno, Řehořova 3

Předvánoční zájezd do Osvětimi a Krakova

V letošním roce jsme se rozhodli vyrazit s žáky 8. a 9. ročníku do Osvětimi, abychom se lépe seznámili s tematikou holokaustu. Protože termín zájezdu padl do adventního času, spojili jsme ho s návštěvou vánočních trhů v Krakově.

Do Polska jsme se vydali v časných ranních hodinách. Počasí bylo sice mrazivé, ale slunečné. V KT Auschwitz už na nás čekali dva čeští průvodci, kteří se nám věnovali po celou dobu prohlídky. Nejdříve jsme prošli první, nejstarší částí koncentračního tábora, poté následoval přejezd do části druhé – Birkenau (Březinky). Od průvodců jsme se dozvěděli všechny důležité informace, které v nás často zanechávaly rozporuplné emoce. Nicméně právě takové poznání historie „ na vlastní kůži“ je velice důležité a doplňuje teoretické znalosti, které získáváme ve školních lavicích.

Druhá část zájezdu už byla o poznání veselejší. Po hodinovém přejezdu nás vítal vánočně vyzdobený a osvícený Krakov. Atmosféra zde byla přímo pohádková, což dokazoval i oheň chrlící drak pod hradem Wawelem. Každý okusil z vánočního Krakova podle chuti – ať už to byly místní speciality, výrobky z jantarua nebo jen focení „selfie“ s vánočními kulisami.
Plni zážitků a dojmů jsme se vpodvečer vydali na zpáteční cestu a unaveni jsme bezpečně dorazili zpět do Brna před půlnocí.

A jak to na některé žáky zapůsobilo?

„Depresivně (to, co by se nemělo opakovat) a zároveň naděje na lepší zítřky.“

„Přišlo mi zajímavé, že jsme šli po stopách lidí, co šli na smrt. Mnohdy i děsivé, že jsme byli na místě, kde ti lidé brutálně umřeli.“

„Myslím, že je to důležitý zážitek, protože mnoho lidí si neuvědomuje, že i tak nemorální utrpení se může díky naší neznalosti opakovat.“

V Osvětimi mě neděsily tak moc  ty věci (boty, hrnečky, kartáče) jako to, co jsem slyšela od paní průvodkyně. Říkala to s takovými emocemi, že jsem z toho úplně zkameněla.“

— Mgr. Marcela Marková —

18. 12. 2019 | přečetlo 34 lidí | ↑ zpět nahoru

© 2004-2020 Základní škola Brno, Řehořova 3 |  prohlášení o přístupnosti | mapa webu | RSS | hledání | ↑ nahoru