Projekt KROKUS


Podle názvu by se mohlo zdát, že tento projekt je čistě botanický. Opak je však pravdou. Jeho součástí je sice výsadba krokusů, ale jen jako připomínka mnohem důležitějších událostí.

Projekt Krokus vznikl již v roce 2005 jako iniciativa Irské nadace pro osvětu o holokaustu (HETI) a postupně se rozšířil do dvanácti evropských zemí. Cílem je, aby se zapojily všechny státy EU. V České republice se o jeho průběh stará Židovské muzeum v Praze.

A oč v projektu vlastně jde? Základem je připomenout všechny oběti holokaustu, tedy nejen židovské, jejich životy a následně i utrpení. Žáci škol zapojených do projektu se seznamují nejen s tím, co to holokaust byl, kdo ho organizoval a proč, ale hlavně s jeho důsledky.

První aktivitou, kterou letošní žáci přírodovědného semináře v souvislosti s projektem plnili, byla výsadba krokusů na školní zahradě. Hlízky školám zapojeným do projektu zasílá Židovské muzeum v Praze poštou. Měly by vykvést kolem 27. ledna, tedy v Mezinárodní den památky obětí holokaustu, a svou žlutou barvou připomenout Davidovu hvězdu, kterou museli Židé během nacistické vlády nosit.

Další z aktivit žáků bylo hledání informací a jejich zpracování do formy plakátů, které byly rozvěšeny na chodbách celé školy. Z hrůz, které oběti holokaustu potkaly, byli děti šokované. Přesto je důležité na tyto děsivé události nezapomínat a mladé generaci je připomínat.

Krokusy letos sice vykvetly později, ale svou úlohu splnily. V průběhu několika měsíců poutaly pozornost dětí, které předtím o holokaustu nic nevěděly.

– Mgr. Veronika Foralová –

ZDROJ INFORMACÍ A LOGA HETI:

• jewishmuseum.cz. Projekt Krokus. Metodika pro pedagogy. [online]. [cit. 2023-04-30]. Dostupné z: https://c.jewishmuseum.cz/files/Metodikapropedagogy.pdf